5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

Przed nami jeszcze 35-34 tygodnie. Dziecko ma długość około 2 mm i jest niewiele większe od ziarenka piasku.

To właśnie teraz dziecko staje się organizmem wielokomórkowym, wyraźnie przypominając literę C. Cewa nerwowa ma już szerszą, spłaszczoną część górną, z której rozwinie się mózg dziecka. W centralnym punkcie zarodka rozwija się pęcherzyk, który niebawem przekształci się w zawiązek serca, podejmując czynność skurczową rozpocznie pompowanie krwi dziecka. Około dwudziestego szóstego dnia pojawią się zawiązki ramion.

Teraz zarodek otoczony jest ochronnymi błonami płodowymi i połączony z pęcherzykiem żółtkowym, wytwarzającym własne krwinki zarodka.

W tym okresie w naszym organizmie rozpoczyna się bardzo intensywna produkcja hormonów ciąży. To właśnie hormony odpowiedzialne są za: pobudzenie gruczołów sutka do produkcji mleka, naostrzenie zmysłu powonienia, zmiany w biochemii mózgu, wywołujące chwiejność emocjonalną,

Do najczęściej spotykanych doznań emocjonalnych towarzyszących do końca pierwszego trymestru, które możemy zaobserwować u siebie należą: zmienność nastrojów, wybuchowość, podniecenie, niepokój, ogłupienie. Do doznań fizycznych, które prawdopodobnie zaobserwujemy należą: zmęczenie, pobolewania w krzyżu, nudności, parcie na mocz, bolesność piesi, ogólne obrzmienie, odraza do wielu wcześniej obojętnych zapachów, ślinotok, nadmiar gazów jelitowych.

Teraz bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, powinnyśmy jeść dużo warzyw bogatych w witaminy, płatki zbożowe i pokarmy o dużej zawartości kwasu foliowego, który ma wpływ na prawidłowe zasklepienie się cewy nerwowej zarodka.

Jeśli już wynik testu ciążowego wyszedł pozytywny, jest to odpowiedni czas, by zastanowić się nad wyborem lekarza, który będzie prowadził naszą ciążę. Musi to być osoba, której będziemy mogły zaufać i mieć pewność, że przez najbliższe dziewięć miesięcy obdarzy odpowiednią opieką zarówno nas jak i rozwijające się dziecko. Najlepiej swoje rozważania wesprzeć doświadczeniami i wskazówkami koleżanek, lub znajomych, które poród mają już za sobą. Być może wskażą nam lekarza, którego warto bądź właśnie nie warto odwiedzić. Przemyślmy wszystkie kwestie, zarówno te od strony kosztów jak i ubezpieczenia, a także te dotyczące samego porodu, choć to dopiero początek ciąży, i niezwłocznie umówmy się na pierwszą wizytę, podczas której utwierdzimy się w przekonaniu, że jesteśmy w ciąży, lekarz wykona pierwsze USG ukazujące malusieńką pulsującą plamkę, potwierdzającą, żywe bijące serduszko. To pierwszy obraz twojego maleństwa, zazwyczaj bardzo emocjonujący dla każdej kobiety, teraz dokonując każdego wyboru musisz kierować się zarówno własnym jak i dziecka dobrem.

Informacje:

varicolen gdzie kupić I sliminazer efekty I bioxyn opinie negatywne

Dodaj komentarz