4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

Przed nami jeszcze 36-35 tygodni do planowanego terminu porodu.

Dziecko jest ledwie widoczne gołym okiem.

Zagnieżdżające się zapłodnione jajeczko w macicy może spowodować niewielkie plamienie, które nie ma nic wspólnego z miesiączką. Jeśli w ogóle pojawiają się jakiekolwiek objawy ciąży, są z reguły niemalże niedostrzegalne. Tylko bardzo wrażliwe kobiety mogą w tym okresie odczuć większe niż zwykle znużenie, nudności, czy też obrzmiałe lub wrażliwsze niż zwykle piersi. Na tym etapie ciąży tylko bardzo czułe badania krwi są w stanie wykryć rozwijającą się ciążę. Za wcześnie jeszcze byśmy podejmowały się tradycyjnego testu, dostępnego w aptece, jego wynik najprawdopodobniej byłby ujemny.

Ciąży może zaszkodzić dosłownie wszystko. Nawet nasz stres czy zmartwienia. Bardzo prawdopodobne, że jeżeli w tych dniach nasz organizm zetknął się z czymś rzeczywiście toksycznym, zygota nie zagnieździ się i zostanie samoistnie wydalona, a my prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, że w naszym ciele zaczynało rozwijać się nowe życie.

Jeśli podejrzewamy ciąże, mimo, że test, co bardzo prawdopodobne wyszedł negatywny , a nadal nie mamy miesiączki, powinnyśmy powtórzyć go za kilka dni.

Tabletki na odchudzanie, alkohol, farba do włosów, ostrygi, obecność kota w mieszkaniu, teraz wszystko może wywierać negatywny wpływ na ciążę. Możemy postrzegać świat jako jedno wielkie zagrożenie , które czyha na dziecko w naszym łonie. Nie dajmy się jednak zwariować. Nasze obawy są jak najbardziej oczywiste. Przede wszystkim wyeliminujmy rzeczywiste czynniki ryzyka takie jak papierosy i alkohol i nie zapominajmy, że ogromnym ryzykiem dla naszej ciąży jest również stres. Dlatego wsłuchajmy się w nasz organizm i wypoczywajmy wtedy kiedy mamy na to ochotę, nie martwiąc się na zapas. Starajmy się także wypijać cztery szklanki mleka krowiego lub sojowego dziennie, da nam to pewność , że w pełni zaspakajamy potrzeby nasze i dziecka na wapń.

Może też najwyższa pora pomyśleć o zażywaniu kwasu foliowego, który jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór kwasu foliowego ma ogromne znaczenie w okresie poprzedzającym ciążę i w jej pierwszych tygodniach. Kobiety planujące zajście w ciąże powinny rozpocząć zażywanie kwasu foliowego na około 3 miesiące przed. Niedobory kwasu foliowego sprzyjają powstawaniu wad wrodzonych u płodu. Należą do nich: rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie czy przepuklina układu nerwowego.

Dodaj komentarz