2 i 3 tydzień ciąży

2 i 3 tydzień ciąży

Przed nami jeszcze 37-38 tygodni do planowanego terminu porodu

Dziecko zmieściłoby się całe w łebku szpilki.

Do radykalnych przemian hormonalnych pierwszego trymestru ciąży dochodzi dopiero po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, co następuje w około pięć dni po poczęciu. W macicy zachodzą intensywne przygotowania do tego doniosłego aktu.

Poczęcie jest połączeniem dwóch pojedynczych komórek – twojej komórki jajowej i plemnika partnera. Komórka jajowa wciąga w siebie główkę plemnika, automatycznie uniemożliwiając dostęp innym spośród dwustu milionów plemników. Wewnątrz komórki jajowej spotykają się i układają obok siebie dwa jądra komórkowe – jedno to nic innego jak jądro komórki jajowej, a drugie – przyniesione wraz z główką plemnika. W ciągu kolejnych kilku dni zygota przechodzi szereg podziałów, w wyniku których powstaje niewielki, wypełniony płynem pęcherzyk, z kilkudziesięcioma komórkami w obwodzie. W tejże postaci zawiązek dziecka wędruje z jajowodu do jamy macicy osadzając się na jej ścianie. Po upływie około 5 dni dziecko można już śmiało nazywać zarodkiem, aż do końca pierwszego trymestru, kiedy otrzyma zaszczytny tytuł płodu.

Pomimo takich ogromnych zmian w twoim organizmie prawdopodobnie nie zdajesz sobie z nich sprawy, ponieważ czujesz się tak jak zwykle. Może minąć jeszcze kilka tygodni zanim zdasz sobie sprawę, że rośnie w tobie mały lokator. Jeśli jednak pragnęłaś zajść w ciążę i z niecierpliwością wyczekujesz cudownej informacji o ciąży, wiedz, że test ciążowy można wykonać co najmniej 6 dni po stosunku, jest to minimalny okres, ale może nie dać jeszcze wiarygodnej informacji. Test ciążowy z moczy dostępny w aptekach najbardziej wiarygodny jest po 12-14 dniach od stosunku. Takie testy mają 99% wiarygodności , jeśli są wykonywane w pierwszym dniu planowanej miesiączki w przypadku kobiet z regularnymi cyklami.

Jeśli podejrzewasz, że podczas ostatniego stosunku mogłaś zajść w ciążę pamiętaj o rzuceniu palenia, unikaniu alkoholu oraz wszelkich leków i substancji psychoaktywnych. Już niebawem upewnisz się, czy rozwija się w tobie nowe życie.

Dodaj komentarz